Fördjupning: cykeltrainers i detalj
DC Rainmakers tester sträcker sig över sex år, och åldern spelar roll
Alla sex modellerna har ett skrivet test hos DC Rainmaker, men de är inte lika färska. Neo 2T publicerades 2019, Flux 2 sommaren 2020, V6 2022, Move 2023, Avanti i februari 2025 och Core 2 i november 2025. Neo 2T och Flux 2 är därmed äldre än tre år. Hans eget analysverktyg, DCR Analyzer, används i testerna för att lägga effektdata från flera enheter ovanpå varandra.
Metoden går igen: trainern jämförs mot effektmätare som Garmin Rally, Shimano R9200P, SRAM Force och Quarq, och han kör 30×30-intervaller för att mäta reglering. Han påpekar själv att referensmätare kan avvika olika dagar, som när Shimano-mätaren låg långt över både Garmin och V6, och att han bara litar på ett fåtal personers noggrannhetstester.
Det finns begränsningar. Det är en enda testare, och två av testexemplaren var lånade. Core 2-lånet fick honom att köpa en andra enhet, eftersom nästan alla recensenter vid lanseringen behövde en dold funktion för bra data. Och svenska priser, lager och garantier kommer från butikerna, inte från honom. Hans mätningar gäller modellen och versionen han testade, så Fitshops variant av Neo 2T med Zwift Cog och Click skiljer sig i paketet från den han körde.
V6, Move och Core 2 delar mer än priset antyder
DC Rainmaker skriver att V6 känns identisk med V5, och att V5 känns identisk med V4 från 2018, eftersom svänghjulet är detsamma i alla tre. Move är enligt honom samma trainer som V6 med en rörlig bas. Core 2 beskriver han som ny elektronik och nya ben på en trainer som är nästan identisk med Core 1, och han tror att de flesta i ett blindtest inte skulle höra skillnad mellan Core 2 och V6.
Det betyder att prisskillnaden på 2 263 kr mellan Core 2 hos Mantel och V6 hos Wahoo Fitness köper tre saker: 4 procentenheter mer lutning, 400 W mer motstånd och en konstruktion på 22 mot 13,6 kg. Vikten är både en fördel och en nackdel, eftersom en lättare trainer är enklare att flytta medan en tyngre bär mer av stabiliteten.
Och Move? Skillnaden mot V6 är varken WiFi, mätare eller noggrannhet, utan en bas som glider cirka 14 cm enligt testaren, eller 20 cm enligt Wahoo. Han jämförde det med Tacx rörliga plattor och ansåg att Wahoo lyckats ge lite rörelse utan att ta lika mycket plats som en rocker plate.
Neo 2T och V6 skiljer sig mest där priset minst syns
Neo 2T bygger på en elektromagnetisk drivning, vilket DC Rainmaker pekar ut som det V6 saknar: en sådan kan reagera snabbare, simulera nedförsbackar och efterlikna underlag som kullersten. Tacx har enligt honom använt tekniken i nästan ett decennium, och det var det enda han saknade hos V6, tillsammans med en prisökning när många andra trainers blivit billigare.
Dessutom har Neo 2T 25 procents lutning, ett virtuellt svänghjul på upp till 125 kg och inget behov av nätkabel för grundfunktionerna. Mot det står att V6 har WiFi, att testet av V6 är tre år yngre och att V6 kostar 617 kr mindre hos butikerna med lägsta pris. Prisbetyget bygger på det lägsta priset, 8 607 kr mot 7 990 kr, och det är därför Neo 2T får lägre poäng på prisvärde, ett avdrag som blir större eftersom den saknar WiFi.
Vilken ska du välja? Vill du ha simulerade nedförsbackar och branta stigningar är Neo 2T svaret. Vill du ha en trainer som uppdaterar sig själv över WiFi och kostar mindre är det V6. Båda har höga kundbetyg, 4,8 av 5 från 170 omdömen respektive 4,9 från 45 hos Mantel, så ingen av dem har ett tydligt försprång där.
Avanti och Core 2 ligger så nära varandra att valet avgörs av vad du redan äger
Avanti och Core 2 hamnar på andra och tredje plats med liten marginal, och poängskillnaden kommer från lutningen och från att DC Rainmaker stötte på en bugg i Core 2 men inte i Avanti. På kundsidan vänder det: Core 2 har 4,7 av 5 från 65 omdömen hos Mantel och 5,0 från 22 hos Fitshop, Avanti 4,6 från 37 hos Mantel. Core 2 vinner också på priset, 5 727 kr mot 6 082 kr hos Mantel.
Det som skiljer är egenskaper som inte syns i betyget. Core 2 väger 13,6 kg, har ett 5,4 kg tungt svänghjul och går att få med Zwift Cog och Click, som låter dig växla mellan cyklar med olika växlar utan att byta kassett. Avanti har ett lättare svänghjul på 4 kg, men gummifötter som ger lite sidorörelse och Zwift Race Mode på 10 Hz, vilket DC Rainmaker nämner som en funktion som gör att uppdateringarna går snabbare i Zwift. Mantel anger dessutom att tolv månaders E-Training ingår.
Har du en lös kassett som passar din cykel fungerar Avanti utan kassett fint, medan du som har flera cyklar vinner på Core 2 med Zwift Cog. Vill du ha lite sidorörelse är Avanti den av de två som ger det. Sist: Avantis köplänk till Maxiproshop kostar 8 305 kr, en bit över Mantels lägsta pris, så välj butik efter vad som ligger i lager och vad som levereras snabbast.
Köpguide: så väljer du cykeltrainer
Cykeltrainer bäst i test är inte den med högst lutning
Neo 2T klarar 25 procents lutning och V6 20 procent, men Core 2 med 16 procent räcker enligt DC Rainmaker till det mesta. Han ifrågasatte i testerna av både V6 och Move om någon verkligen vill cykla inomhus i brantare lutning än den han undviker utomhus, där mer än ungefär 12 procent redan är jobbigt. Och han påpekade att Zwift som standard halverar lutningen: med Trainer Difficulty på 50 procent känns en backe på 10 procent som 5, tills du ändrar inställningen till 100.
De extra procentenheterna kostar därför ofta mer än de ger. Mellan Core 2 och V6 handlar det om 2 263 kr för 4 procentenheter lutning och 400 W motstånd, och mellan Core 2 och Neo 2T om 2 880 kr för 9 procentenheter. Där siffran faktiskt spelar roll är vid låg fart och hög watt, alltså en tung cyklist i en brant stigning, och DC Rainmaker nämner just tunga cyklister som gruppen som märker skillnaden. Största cyklistvikt är 113 kg för V6, Move och Core 2, men uppgiften har inte kontrollerats för de andra tre.
Avanti visar problemet från andra hållet. Den klarar 18 procent, och när en Zwift-rutt hade 25 till 30 procents lutning hörde DC Rainmaker hur trainern kämpade, men uppgifterna stämde ändå. Gränsen sätts av svänghjulets låga fart snarare än av wattalet, så en högre lutningsgräns skyddar inte mot att en extrem rutt blir tung. Den flyttar bara gränsen.
Välj därför efter vad du kör mest. Kör du Zwift med standardinställningen räcker 16 till 18 procent. Kör du klättringar på full svårighet är V6 eller Neo 2T tryggare, och väger du mer än 113 kg bör du läsa tillverkarens datablad innan du köper något alls.
Din cykels kassett och axel avgör köpet före märket
Alla sex trainers på sidan är direktdrivna, vilket betyder att bakhjulet tas bort och kedjan går direkt på trainerns kassett. Det ger enligt DC Rainmaker bättre effektnoggrannhet och inget slirande däck. Men det kräver rätt kassett, och där skiljer sig modellerna. V6 levereras med en 11-växlad kassett (11-28T) eller en Zwift Cog och Click, beroende på utförande. Core 2 levereras med 11-växlad kassett men stöder 8 till 13 växlar. Neo 2T i grundutförande, Flux 2 och Avanti levereras utan kassett.
En kassett kostar enligt DC Rainmaker cirka 50 USD och verktygen 10 till 20 USD, så räkna med den utgiften om du köper Neo 2T eller Flux 2 utan Zwift Cog. För Neo 2T anger Mantel att kroppen passar Shimano och SRAM 8 till 11 växlar, och att Campagnolo, SRAM XD och XDR samt Shimano Micro Spline kräver en extra kropp. En köpare hos Mantel fick beställa en separat kropp till Flux 2 för 12-växlad SRAM, trots att produktsidan gav ett annat intryck. V6 hanterar 12 växlar med en XD/XDR-adapter enligt DC Rainmaker 2022.
Zwift Cog och Click löser det omvända problemet. Du slipper byta kassett mellan cyklar, och DC Rainmaker körde sin 12-växlade landsvägscykel, sin 13-växlade gravelcykel och en äldre 11-växlad på samma Core 2 utan problem. Priset är att växlingen styrs av Zwift Click och att läget enligt honom officiellt bara fungerar med Zwift. Rouvy fungerade när testet gjordes, men det kan ändras.
Axlarna är enklare. V6 och Move rymmer 130 och 135 mm snabbspänn samt 142 och 148 mm genomgående axlar enligt Wahoo. Neo 2T och Flux 2 levereras med adaptrar för 142 och 148 mm enligt Mantel, som skriver att skivbromsar inte är något problem. Har din cykel en ovanlig axel ska du kontrollera det hos tillverkaren innan du beställer.
WiFi löser ett problem du kanske inte har
V6, Move, Core 2 och Avanti har WiFi, medan Neo 2T och Flux 2 saknar det. DC Rainmaker beskrev vinsten som färre avbrott i täta miljöer som flerfamiljshus, där många Bluetooth- och ANT+-enheter stör varandra. WiFi gör också att trainern uppdaterar firmware på egen hand: V6 i bakgrunden, Core 2 var elfte timme och Avanti varje natt enligt testaren.
Men det är ingen universallösning. På Apple TV är antalet Bluetooth-anslutningar begränsat, och Avanti och Core 2 löser det genom att samla pulsband och kadenssensor i en enda anslutning som trainern vidarebefordrar. DC Rainmaker hade dock problem med pulsbryggan på Core 2, så Wahoos lösning fungerade inte felfritt under testperioden. Behöver du den funktionen bör du läsa köparnas erfarenheter vid köpet.
Flux 2 visar vad som händer utan WiFi på äldre hårdvara. DC Rainmaker noterade att trainern tappade anslutningen och att effekten spikade till 500 W precis före avbrotten. En köpare hos Mantel skriver att Bluetooth krånglat och att ANT+ varit svårt att få till sedan appuppdateringar i mars 2026. Det är en enskild iakttagelse bland 119 omdömen, men den pekar åt samma håll.
Behöver du alltså WiFi? Kör du Zwift på en dator eller telefon med en enda sensor har du sällan nytta av det, och Neo 2T klarar sig utan, med 4,8 av 5 från 170 omdömen hos Mantel. Bor du i en lägenhet med många trådlösa enheter, eller kopplar flera sensorer samtidigt, är WiFi en lättnad snarare än ett krav.
ERG-läget visar vilken trainer som styr dig bäst
ERG-läget håller en fast effekt oavsett hur snabbt du trampar, och det är där skillnaderna mellan trainers märks mest. DC Rainmaker mäter det med ett 30×30-test med stora hopp i effekt. V6 klarade stegen och fick dessutom en nyhet, Easy ERG, som efter tio sekunder går tillbaka till rätt effekt om du slutar trampa en stund, till exempel när dörrklockan ringer.
Neo 2T reagerar enligt testaren så fort att den känns skarp vid stora hopp, nästan som att köra in i en vägg, men han kallade det en smaksak. Avanti hade ganska bra responsivitet, med en liten skillnad vid stora hopp som beror på Elites interna lösning. Core 2 klarade 30×30-testet men fick i ett test en bugg där motståndet låste sig, vilket Wahoo kände till.
Ett tips som går igen i testerna: kör på det lilla kedjehjulet fram och i en lätt växel bak. Det saktar ned svänghjulet och ger trainern bättre kontroll. DC Rainmaker stänger dessutom av ERG-utjämningen i Wahoo-appen, som är på som standard. Kör du på stora kedjehjulet kan även en bra trainer svara trögt.
ERG-läget passar inte alla. Kör du mest fria turer i Zwift, där effekten bestäms av lutningen, märker du sällan skillnaden mellan modellerna, och då väger pris och körkänsla tyngre. Kör du däremot TrainerRoad-pass med täta effekthopp är V6 och Neo 2T de säkraste valen, medan Flux 2 är det svagaste eftersom testaren dokumenterade fel i ERG-läget och avbrott i anslutningen.
Rörelse och nedförsbackar kostar mer än de ger de flesta
Move kostar 14 990 kr hos Wahoo Fitness och V6 7 990 kr, så de 7 000 kr du betalar för rörelsen är mer än en hel Core 2. DC Rainmaker tyckte rörelsen kändes naturlig och att den är mest värd under långa pass i sadeln, inte i ERG-pass. Hans fru, som ofta har besvär med sadeln, tyckte att långa pass kändes bättre än på V6.
Avanti ger en billigare variant. Gummifötterna ger en sidorörelse på 4,5 eller 7 grader enligt Mantel, och DC Rainmaker beskrev den som en liten sidorörelse. Du får inget framåt och bakåt som i Move, men du slipper Moves pris. Hos Mantel kostar Avanti från 6 082 kr.
Nedförsbackar är en annan sak. Neo 2T driver svänghjulet framåt när rutten går nedför och ger en känsla av en knuff i ryggen. DC Rainmaker skrev att det enda han saknade hos V6 är en sådan elektromagnetisk drivning. Funktionen kräver ström: kör du Neo 2T utan nätkabel försvinner den, och V6 behöver kabeln alltid.
Rörelse och nedförsfunktion passar dig som kör Zwift eller Rouvy i 90 minuter eller mer. Köper du en trainer för 45 minuters intervaller räcker Core 2 eller V6. Källorna lovar ingen effekt på kroppen av rörelsen, och det enda som nämns är att testarens fru tyckte att sadeln kändes bättre.
Priset varierar mer mellan butikerna än mellan modellerna
V6 kostar 7 990 kr hos Wahoo Fitness, 9 755 kr hos Mantel och 10 495 kr hos Fitshop, en skillnad på 2 505 kr för samma modell. Core 2 kostar 5 727 kr hos Mantel, 6 295 kr hos Fitshop och 6 499 kr hos Wahoo Fitness. Neo 2T kostar 8 607 kr hos Mantel och 8 995 kr hos Fitshop för en variant med Zwift Cog och Click. Avanti spänner mest: 6 082 kr hos Mantel och 8 305 kr hos Maxiproshop.
Prisbetyget bygger alltid på det lägsta priset som hittats, oavsett vilken butik knappen leder till, och ordningen på sidan ändras inte av butiken. Jämför därför över hela fältet. Neo 2T hos Mantel (8 607 kr) kostar 617 kr mer än V6 hos Wahoo Fitness (7 990 kr), medan Avanti hos Mantel (6 082 kr) kostar 1 908 kr mindre. Mellan Core 2 och Avanti hos Mantel skiljer det 355 kr, så den som väljer Core 2 för budgetens skull bör ställa sig frågan om Avantis 2 procentenheter mer lutning och WiFi-funktioner är värda tillägget.
Går det att vänta in ett lägre pris? DC Rainmaker noterade att Wahoo två veckor före sin recension av Core 2 hade sänkt priset med 20 procent, och Maxiproshop visar ett Black November-pris på Avanti (8 304,64 kr mot tidigare 8 388,52 kr). Det tyder på att kampanjer förekommer, men prishistorik har inte undersökts. Kontrollera priset på butikens sida samma dag du köper.
Kassett, golvskydd och fläkt tillkommer. DC Rainmaker använder fläktar för cirka 15 USD och menar att de fungerar bra, även om de inte är lika kraftfulla som Wahoos Headwind, som kostar mycket mer. Fläkten ger dessutom mer ljud än trainern själv.
Kundomdömen säger mer om volym än om skillnader mellan toppmodellerna
Snitten ligger mellan 4,6 och 5,0 av 5 för alla modeller som har omdömen, och det gör dem till ett dåligt verktyg för att välja mellan dem. V6 har 4,9 från 45 omdömen hos Mantel, Neo 2T 4,8 från 170, Core 2 4,7 från 65 hos Mantel och 5,0 från 22 hos Fitshop, Avanti 4,6 från 37 och Flux 2 4,6 från 119. Spannet från lägst till högst är fyra tiondelar, vilket är litet.
Volymen säger mer. Neo 2T har nästan fyra gånger så många omdömen som V6 och Flux 2 över tre gånger så många som Avanti, vilket ger en tryggare bild av hur trainern fungerar hos många köpare. Men volym är inte detsamma som aktualitet. Neo 2T har funnits sedan 2019, och en del av omdömena kan gälla en äldre firmware. Omdömena har också hämtats från butiker som själva säljer produkterna.
Det som återkommer i omdömena är ofta praktiskt snarare än tekniskt: leveranstid, hur lätt trainern är att ansluta till Apple TV eller en cykeldator, och om kassettkroppen passar. En köpare hos Mantel jämförde Avanti mot Assioma-pedaler och fann värden inom några watt, vilket stämmer med DC Rainmakers mätning. Därför väger omdömena i poängen som ett komplement, inte som ett bevis.
Move saknar helt omdömen i de butiker som undersökts, och då är det testarens text som gäller. Vill du ha en mer komplett bild bör du läsa omdömena i butiken själv och leta efter återkommande kritik snarare än snittbetyget.